ביטוח לרכב

חוקר פרטי בשירות חברות הביטוח

לא כל אדם שמבקש את הפיצוי מחברת ביטוח הרכב שלו יקבל את מה שלכאורה מגיע לו. במידה ויש חשד למרמה, חברת הביטוח תיקח חוקרים פרטיים שיבדקו את העניין. איך אתם, המבוטחים, יכולים להתמודד עם החקירה?

תמיד אנחנו חושבים שפוליסת הביטוח לרכב שאנחנו עושים תכסה אותנו במקרים של תאונות, אבל לא תמיד הדבר כך. כמובן שאם חברת הביטוח לא מוצאת סיבה לחשוד שמדובר במרמה, היא תיתן את הפיצוי למבוטח שלה כפי שמגיע לו. עם זאת, במידה וישנו חשד, חוקר פרטי מטעם חברת הביטוח נכנס לתמונה.

גם אדם הגון וישר, שומר חוק, שלא מנסה לרמות את חברת הביטוח שלו, עלול למצוא את עצמו ללא הפיצוי שמגיע לו. אין ספק שחברות הביטוח והפוליסות שהן מציעות לנו חשובות לנו, אבל לפעמים החברות מרחיקות לכת ומנסות למצוא כל פרצה אפשרית כדי להימנע מהתשלום. אנשים שבסך הכל מנסים להשיג את מה שמגיע להם, מבלי שהפרו את תנאי הפוליסה, עשויים שלא לקבל את הפיצויים רק משום שלא עברו בהצלחה את החקירה, אם מתוך לחץ או חרדה.

הרבה שופטים פוסקים לטובת חברת הביטוח ומונעים את הפיצוי מהלקוחות משום שקל מאוד לשכנע אותם בכך שלמבוטחים הייתה כוונת מרמה, ואת זה הם מסיקים מההתנהלות של המבוטחים מול החוקרים הפרטיים. התנהגות של המבוטחים שנובעת מתמימות או לחץ עשויה להיחשב בעיני השופטים כהתנהגות שנובעת מתוך כוונת מרמה.

אם כן, אנחנו המבוטחים צריכים לדעת איך להתנהל מול החוקרים, כדי שחלילה לא ישללו מאתנו את מה שמגיע לנו. וכן, יש דרכים להתמודד עם חוקר פרטי מטעם חברת הביטוח. דבר ראשון, והכי חשוב, החוק מחייב את המבוטחים להיפגש עם החוקר ולשתף איתו פעולה, אבל לא חייבים להיפגש איתו לבד. לא מדובר כאן בחקירה משטרתית, אומנם, אבל גם בהליך החקירה של חברת הביטוח הלקוח יכול לדרוש שהחקירה תיעשה בנוכחות של עורך דין מטעמו. ובכל מקרה, התייעצות עם עורך דין היא צעד חשוב. אם צריך, אפשר לבקש לדחות את הפגישה עם החוקר ליום בו עורך הדין יהיה זמין ומוכן להיות נוכח במפגש.

דבר אחד בעייתי בחקירה מטעם חברת הביטוח היא שבניגוד לחקירה פלילית, חוקר פרטי שנשלח מטעם חברת הביטוח לא מוכרח להצהיר בפני המבוטח שכל מה שיאמר עלול לשמש נגדו. אדרבא, יש חוקרים שמנסים להוציא וידוי מהמבוטחים, גם אם לא רימו, בטענה שיקבלו את הכסף שלהם, או שואלים אותם שאלות מכשילות. אם כן, אתם צריכים לשנן את המשפט הזה טוב טוב: כל מה שתאמרו לחוקר יכול לשמש נגדכם, לכן שיקלו היטב את מילותיכם.

דבר חשוב הוא לדרוש לראות את הרישיון של החוקר ואפשר אף לצלם את הרישיון. חוקר שאין לו רישיון למעשה פועל ללא היתר ובניגוד לחוק, ועל כן החקירה אינה תקינה, וכל מה שנאמר בפגישות עימו לא יהיה תקף בבית המשפט. חקירה ללא רישיון היא עבירה פלילית.

כלל נוסף שיש לזכור הוא איסור לחקור קטין ללא הסכמת הוריו. אם החקירה התנהלה ללא הסכמה של הורי הקטין, יש כאן בעיה חמורה.

כנחקרים, מותר לכם להקליט את החקירה, ואף רצוי שתעשו זאת. כמו כן, אל תחתמו על שום מסמך או הודאה מבלי שבדקתם את הדברים לעומק. ושוב, כדאי לעשות זאת עם עורך דין.

צריכים חוקר פרטי? לחצו כאן!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *